Reklama
Reklama
Reklama
Biznes
29.10.2010

Dawid i Goliat

Miniaturka
W czerwcu Mondi Świecie S.A. hucznie obchodziło Święto Papieru, zorganizowane z okazji uruchomienia nowej maszyny papierniczej /Fot. Marcin Saldat

W naszym plebiscycie prezentujemy zarówno potentatów rodzimego biznesu, jak i mniejsze firmy. Dzieli je wielkość, ale łączy to, że zasłużyły na uznanie naszych Czytelników w  konkursie „Firma ze znakiem jakości”.

 

Mondi Świecie S.A. to niewątpliwie Goliat na lokalnej mapie gospodarczej. W czerwcu firma hucznie obchodziła Święto Papieru, zorganizowane z okazji uruchomienia maszyny papierniczej MP7. Były imprezy sportowe, festyny, koncert Piotra Rubika.

Większość produkcji trafia na eksport, a kryzys na zagranicznych rynkach nie był bez wpływu na kondycję spółki.

- Z racji kryzysu gospodarczego rok 2009 był jednym z najtrudniejszych w historii firmy. Obecnie widoczne jest powolne wychodzenie z kryzysu i ożywienie gospodarki w większości krajów Europy. Myślę, że najtrudniejsze mamy już za sobą – przyznał Maciej Kunda, prezes Mondi w rozmowie z „Teraz Świecie”.

Spółka zatrudnia bezpośrednio ponad tysiąc osób, a pośrednio daje pracę kolejnym  4 tys.

- Lokalizacja w Świeciu dla takiej firmy jak nasza jest korzystna ze względów rynkowych, kosztowych i logistycznych – jesteśmy w centrum Polski i prawie w środku Europy, blisko rozwijających się rynków o najwyższym wzroście zapotrzebowania na papier do produkcji opakowań, blisko ważnych szlaków komunikacyjnych i w regionie Europy mającym nadal niektóre przewagi kosztowe. Mamy też, co jest najważniejsze, bardzo dobrych i zaangażowanych pracowników. Obecnie pracuje już trzecie pokolenie ludzi związanych z Celulozą – zaznacza Maciej Kunda.

Kolejną firmą zgłoszoną do naszego konkursu jest pizzeria Guccio.

Rafał Gardulski zawsze lubił pichcić i eksperymentować w kuchni, szczególnie z pizzą. Dobierał rozmaite rodzaje ciast i dodatków. Jego pizzę chwalili rodzina i znajomi. Pomyślał, że warto byłoby te umiejętności wykorzystać i przy okazji na nich zarobić. W 2004 r. przy Dużym Rynku w Świeciu powstała pizzeria Guccio. Nazwa wzięła się od jego ksywki ze szkolnych czasów.

- Nigdy nie zapomnę pierwszych dni po otwarciu lokalu – wspomina Rafał Gardulski. - Bałem się, że nikt nie przyjdzie, albo, że frekwencja będzie tak mała, że interes nie wypali. A przecież oprócz własnych środków, na jego uruchomienie poszła też pożyczka. Szybko jednak pozbyłem się obaw. Na początku wpadło trochę znajomych, potem zaczęli zaglądać także inni. Nie robiliśmy kampanii reklamowej, wiadomości rozchodziły się pocztą pantoflową. Ludzie, którym smakowała nasza pizza, mówili o tym swoim krewnym i znajomym i tak z tygodnia na tydzień rosło grono klientów.

Zaczynał pracę o 6.00 rano, żeby przygotować ciasto, warzywa, mięso, kupić towar. Kończył o 22.00. I tak przez siedem dni w tygodniu. Otworzył też drugi lokal na osiedlu Kościuszki. Mimo że zatrudnia pracowników, nadal sam przygotowuje ciasto na pizzę.

- Nikt poza mną nie zna receptury – śmieje się.

Jaki jest jego przepis na sukces w biznesie?

- Praca, praca i jeszcze raz praca. Jeśli chce się coś osiągnąć, trzeba harować ciężej niż na etacie. I nie wydawać od razu pierwszych zarobionych pieniędzy na drogi samochód, ale inwestować je w firmę. Przyjemności na końcu – podkreśla.

 


Przedsiębiorstwa zgłoszone do konkursu „Firma ze znakiem jakości”: Saturn, Mondi Świecie S.A., Spółdzielnia Mleczarska Świecka, Zakład Usług Komunalnych, pizzeria Guccio, Synak, Som-mar, Roplast, Lumifil, Vistula Hotel, Własny Dom, Mekro, Omega, Raf-Mix, Ceramica Świecie. Na zgłoszenia czekamy pod adresem redakcja@terazswiecie.pl. Szczegóły dotyczące plebiscytu dostępne są na stronie internetowej www.terazswiecie.pl w dziale „Biznes”.

Andrzej Pudrzyński
Dodaj komentarz
chuhyfmwio
25.10.2012
bDZWx4 , [url=http://ziftfyejfhxp.com/]ziftfyejfhxp[/url], [link=http://vqqbrmhgfyrl.com/]vqqbrmhgfyrl[/link], http://zcjnsaifsoxm.com/

closbep
24.10.2012
oJisf4 , [url=http://alsqaphgsxbc.com/]alsqaphgsxbc[/url], [link=http://ieanngjahqpp.com/]ieanngjahqpp[/link], http://bzoqbdwbcqxn.com/

Mariana
22.10.2012
Czekam i czekam aż dzjizeissa młodzież, ktf3ra do tej pory zawsze potrafiła prędzej czy pf3źniej zlokalizować każdy fałsz i go jakoś kwieciście okrasić, zlokalizuję te wszystkie pokłady obciachu, w ktf3rych tkwi po uszy ta ekipa Palikotf3w, Tuskf3w i Karpiniukf3w i jakoś nie mogę się doczekać. Za czasf3w mojej młodości ta zgraja to byłoby u młodzieży uosobienie wiochy i kwintesencja obciachu, najdalszy punkt odniesienia od bycia porządnym gościem.Nie mogę tego zrozumieć dlaczego tak jest. Jakaś demograficzna nisza umysłowa czy co?

ccfoawedlpf
31.05.2012
ZAk784 , [url=http://iijlfmjvpifd.com/]iijlfmjvpifd[/url], [link=http://aafmogkyvuqf.com/]aafmogkyvuqf[/link], http://umwajqwmndzm.com/

sodcwittadh
31.05.2012
N0wAN2 shzfhikknkwu

iibtryvn
30.05.2012
RyK7uc , [url=http://bexioflttzoo.com/]bexioflttzoo[/url], [link=http://zknkjfspnvac.com/]zknkjfspnvac[/link], http://dkcwrfibxrbt.com/

Sabbu
29.05.2012
I have noticed that ceirdt restoration activity should be conducted with techniques. If not, you might find yourself destroying your standing. In order to realize your aspirations in fixing your ceirdt history you have to take care that from this instant you pay all of your monthly dues promptly prior to their timetabled date. It is significant simply because by definitely not accomplishing this, all other actions that you will take to improve your ceirdt position will not be successful. Thanks for expressing your thoughts.


© terazswiecie.pl 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. projekt i wykonanie: www.szarekomorki.com