Reklama
Reklama
Reklama
Biznes
27.01.2011

Walka o rynek

Miniaturka
Zbiorniki zbudowane przez firmę Mekro w porcie w Antwerpii /Fot. Archiwum

- Postawiliśmy na szybkość i jakość po przystępnej cenie. I udało się – mówi Mariusz Kopkowski, współwłaściciel firmy Som-mar w Świeciu.

 

Som-mar i Mekro to kolejne przedsiębiorstwa wytypowane przez naszych Czytelników do konkursu „Firma ze znakiem jakości”.

Kiedy Mariusz Kopkowski i Maciej Sommer założyli w 2007 r. firmę Som-mar postanowili spróbować sił w branży, która nie należy do najłatwiejszych ze względu na dużą konkurencję na lokalnym rynku. Firm zajmujących się montażem okien i drzwi jest sporo, wiele z nich istnieje od lat i ma wyrobioną pozycję.
-Zatrudniliśmy ludzi, którzy od dziesięciu lat pracują w branży i są doskonałymi fachowcami. Poza tym postawiliśmy na szybkość i jakość po przystępnej cenie. I udało się, współpracujemy z dużymi firmami i producentami, jako pierwsi wprowadziliśmy na świecki rynek profil 6 -komorowy - wyjaśnia Mariusz Kopkowski, współwłaściciel firmy Som-mar w Świeciu.

 

Złudne okazje

 

Montują nie tylko okna i drzwi, ale także rolety, moskitiery, bramy garażowe. Na brak klientów, jak przyznają, nie narzekają, chociaż obecnie większość zleceń realizują w okolicach Świecia.
-W samym mieście większość mieszkań ma już nowe okna. Dotyczy to także podmiotów gospodarczych, bo oprócz klientów indywidualnych świadczymy też usługi dla przedsiębiorstw. Jedna trzecia naszych klientów to firmy - mówi Mariusz Kopkowski.

Dla rodzimych przedsiębiorstw dużą konkurencją są drzwi produkowane w Chinach. Na klatkach schodowych można natknąć się na ulotki firm, oferujących je w cenie 700-800 zł i to już z montażem. Współwłaściciel Som-maru przestrzega przed korzystaniem z takich okazji.
-To zwyczajna tandeta, bez żadnej izolacji. Jeśli ktoś skusi się na takie drzwi wejściowe to może się spodziewać, że zimą będzie miał od wewnętrznej strony szron, a latem podczas wysokich temperatur nie będzie mógł ich dotkną, tak będą gorące -  tłumaczy.
Firma zajmuje się też kompleksową budową domów jednorodzinnych.
- Dwa lata temu kryzys finansowy i ostrzejsze kryteria przyznawania kredytów przez banki spowodował, że ta branża przeżywała zastój. Teraz jest już znacznie lepiej, tym bardziej, że mamy już wyrobioną markę na rynku - zaznacza Mariusz Kopkowski.

 

Stalowy biznes

 

W 1991 r. dawny Zakład Remontowy w świeckiej Celulozie przekształcił się w spółkę Mekro. Obecnie jest to jedno z największych przedsiębiorstw w regionie. Zatrudnia 190 pracowników, a w zakładach kooperujących pracuje dodatkowe 100 osób.

Firma specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych, zbiorników i rurociągów. Zajmuje się też inwestycjami budowlanymi. Głównym odbiorcą usług jest przemysł celulozowo - papierniczy, cukrowniczy i petrochemiczny.

- Główne kierunki ekspansji firmy to rynki zagraniczne. W przypadku tej branży rynek polski jest zbyt ciasny – nie ma na tyle zleceń, aby utrzymać na wystarczającym poziomie efektywność finansową i moce przerobowe. A od kondycji spółki zależy nie tylko jej byt i zatrudnionych w niej pracowników, ale także sytuacja licznych kooperantów z naszego regionu – mówi wiceprezes Adam Modliński. Oprócz niego w skład zarządu firmy wchodzą Roman Sprada i Andrzej Misiaszek.

Z Mekro współpracują m.in. firmy Instal-spaw, Sawogaz, Nakon, System i Kotłoinwest ze Świecia.

- Wspólnie z kooperantami działamy nie tylko na rzecz naszych przedsiębiorstw, ale także dla rozwoju naszych miejscowości. We wszystkich tych firmach, łącznie z Mekro, pracuje blisko trzysta osób. Na nas, jako na szefach, spoczywa odpowiedzialność za naszych pracowników. Dzięki temu, że mają pracę i godziwe zarobki, korzysta cała lokalna społeczność, a także lokalny handel i usługi – podkreśla Adam Modliński.

Andrzej Pudrzyński
Dodaj komentarz
Kailan
24.08.2016
I'm not quite sure how to say this; you made it exelmetry easy for me! http://ggkeprowz.com [url=http://zapczgt.com]zapczgt[/url] [link=http://nxtpxevovcu.com]nxtpxevovcu[/link]

Henny
23.08.2016
TYVM you've solved all my prlobems

Cathleen
19.08.2016
One or two to rerbeemm, that is.

rnsqpnexyxr
24.01.2013
s0vDoM , [url=http://almveqytjijy.com/]almveqytjijy[/url], [link=http://rxuhnemlyvzg.com/]rxuhnemlyvzg[/link], http://gewlwtvdhvuj.com/

ybbycd
22.01.2013
B0cRYl sioibrbjitys

Amarpreet
21.01.2013
Tak temat jest bardzo wazny dla tego paodcst nie byl zbyt krotki , a wrecz jako chszescijanin domagam sie kontynuowania tego tematu . Poprzez pryzmat opetania lub egzorcyzmu , glosow slyszanych przez ludzi myslacych iz jest to glos bozy a namawiajacy ich do zlych czynow .Jak i poprzez pryzmat objawien czy widzen . Czy to w Posce czy Hiszpaniipozdrawiam Jacek


© terazswiecie.pl 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. projekt i wykonanie: www.szarekomorki.com