Reklama
Reklama
Reklama
Społeczeństwo
12.07.2016

Pięćset złotych do szczęścia

Miniaturka
Jolanta Malinowska drugą wypłatę z programu Rodzina 500 plus przeznaczyła na remont pokoju synów /Fot. Andrzej Bartniak

W ciągu trzech miesięcy obowiązywania programu 500 plus do rodzin z powiatu świeckiego trafiło 14,7 mln zł. Rekordziści odbierają co miesiąc 6,5 tys. zł. Kto jeszcze skorzystał na tym zastrzyku gotówki?

 

Jolanta Malinowska z Wiąga rzadko ogląda programy informacyjne. Po pierwsze, niespecjalnie ją interesują, po drugie, przy tak licznej gromadce dzieci zwyczajnie nie ma na to czasu. Dlatego nie przysłuchiwała się, a tym bardziej nie emocjonowała przedwyborczymi deklaracjami dotyczącymi założeń programu Rodzina 500 plus. Niektórzy pewnie by się mogli zdziwić, że matka dziewięciorga dzieci, w tym szóstki kwalifikującej się do wypłaty świadczenia, przywiązuje tak małą wagę do zapowiedzi partii szykującej się do przejęcia władzy.

- Prawdę mówiąc, nie miałam pojęcia o burzy, jaka toczyła się wokół tego programu - przyznaje. - Docierały do mnie jakieś strzępy informacji, bardziej od sąsiadów niż z telewizji czy gazet, ale traktowałam je jako typową kiełbasę wyborczą. Nie wierzyłam, że cokolwiek z tego wyjdzie. Jeszcze żaden rząd nie zrobił nic dla polskiej rodziny. Dlatego papiery złożyłam dopiero w połowie kwietnia i to dlatego, że córki zaczęły na mnie naciskać. Gdyby nie one, pewnie zwlekałabym z tym jeszcze przez kilka tygodni.

 

Pierwsza wypłata,


3 tys. zł, została podzielona na dziewięć równych części. Ucieszyła się z tego także trójka pełnoletnich dzieci.

- Uznałam, że dam im wolną rękę - tłumaczy Jolanta Malinowska. - Mogli wydać te pieniądze na co tylko mieli ochotę. Jeśli któreś z dzieci uznało, że potrzebuje nowej bluzki czy spodni, szło na zakupy do sklepu odzieżowego. Jeśli musiało zmienić telefon, to wybierało taki, na jaki było go stać.

Los drugiego przelewu był zupełnie inny. Całą kwotę przeznaczono na remont pokoju chłopców. Zresztą pokrył on tylko 30 procent wszystkich wydatków. Gdyby nie pomoc ojca najmłodszej córki, starczyłoby na jeszcze mniej. Niemniej udało się zmienić podłogę, wymalować ściany, położyć fototapetę i zamontować światła w podwieszanym suficie. W najbliższym czasie pojawią się też nowe meble.

- Z remontem nosiłam się od dłuższego czasu i  zrobiłabym go nawet, gdyby nie było 500 plus - podkreśla Malinowska. - Ten comiesięczny zastrzyk przyspiesza tylko pewne decyzje. Proszę się rozejrzeć - wskazuje pozostałe pomieszczenia - do tej pory jakoś sobie radziłam. Co trzeba było kupić, kupowałam, tyle że kosztowało nas to znacznie więcej wysiłku. Dostaję alimenty, mam pensję, starcza na większość potrzeb.

 

Słowo „większość”

 

jest w tym przypadku kluczowe. Bo o ile podstawowe dochody pozwalały zabezpieczyć elementarne potrzeby, to już nie dawały szansy na to, aby np. wysłać dzieci na wakacje, czy wybrać się całą rodziną na wycieczkę. Jeszcze tego lata Malinowscy zamierzają spełnić dwa marzenia. Pierwsze z nich to wyjazd do Malborka. Drugi, wakacje nad morzem. Pierwsze w życiu. Najpierw do Władysławowa pojadą na cztery dni dwie córki. Później na weekend, w to samo miejsce, wybierze się mama z maluchami.

Jolanta Malinowska z oporami opowiada obcym o swojej dużej rodzinie. Dlaczego? Nie znosi stereotypu, jaki przylgnął do rodzin wielodzietnych.

- Gdy ludzie słyszą, ile mam dzieci, to niejeden myśli: „patologia” - oburza się kobieta.  - Rzadko padają słowa, a w zasadzie nigdy: „To wspaniale, że masz tak dużą rodzinę, podziwiam cię, że sobie radzisz z obowiązkami. W ogóle jak to możliwe, że ty ogarniasz tyle dzieci i jeszcze pracujesz zawodowo?” A to jest naprawdę sztuka. Co dwa lata musimy wymieniać pralkę, bo żadna nie wytrzymuje na dłuższą metę dwóch prań każdego dnia. To najlepiej świadczy o tym, jak wygląda moje życie. Ale nie skarżę się. Kocham swoje dzieci.

Gdy stało się jasne, że są pieniądze na wypłaty z programu 500 plus, Malinowska kilkakrotnie spotkała się z uwagami typu: „Po co ty pracujesz?” Każdemu odpowiadała to samo: „Kapitał trzeba pomnażać”.

- Pewnie są tacy naiwni, którzy z tej radości rzucili pracę, ale mi nigdy nie przyszło nic podobnego do głowy. Po pierwsze, lubię to, co robię, po drugie mam dobrego pracodawcę. Będę odkładała na studia dziewczyn. Są naprawdę zdolne - spogląda z dumą na Oliwię, która przyniosła gimnazjalne świadectwo ze średnią 5.0.

 

Ma jedno marzenie,

 

o którym boi się zbyt głośno mówić, aby nie zapeszyć. Marzy o małym, własnym domku. Liczy, że jeśli zacznie odkładać pieniądze z 500 plus, to kupi działkę, a potem zabierze się za budowę. Rąk do pracy nie brakuje.

Jedna z obaw dotyczących realizacji rządowego programu - często podnoszona przez jego przeciwników - związana była z tym, czy aby na pewno pieniądze będą wydawane zgodnie z przeznaczeniem, a nie np. na alkohol. Na razie można zaryzykować stwierdzenie, że jest lepiej niż się spodziewano. Do połowy czerwca w naszym województwie stwierdzono tylko siedem przypadków marnotrawienia środków - jak określa się złe gospodarowanie świadczeniem. Rodziny te, zamiast gotówki, będą otrzymywały towary lub usługi. Jednak urzędnicy przestrzegają, aby nie popadać w przedwczesny optymizm.

- Program dopiero rusza i na jakieś poważniejsze stwierdzenia, jak faktycznie wpłynął on na życie polskich rodzin, trzeba jeszcze trochę poczekać - uważa Teresa Krauze, kierownik referatu świadczeń rodzinnych Urzędu Gminy w Pruszczu. - Mam na myśli także przypadki wydawania tych środków w niewłaściwy sposób. Jednego możemy być pewni. Kontrola sąsiedzka działa - zapewnia.

 

Zasadne jest pytanie,

 

na co rodziny wydają te dodatkowe pieniądze?

- Nie zauważyłem, aby w ostatnich miesiącach wzrosły obroty - stwierdza nieco zawiedziony Ryszard Ulążka, właściciel ABC, największego sklepu spożywczego w Grucznie. - Być może ludzie dodatkową gotówkę wydają w marketach? - zastanawia się.

Rodziny z powiatu świeckiego nie wzięły się też za masową zmianę wystroju swoich mieszkań. Przynajmniej na razie. W sklepie Black Red White nie odnotowano zwiększonej sprzedaży ani w segmencie mebli dziecięcych, ani innych.

- W tym okresie ludzie bardziej myślą o wypoczynku niż o nowych meblach – mówi Joanna Cacałowska z Black Red White. - Pewnie lepiej byłoby porozmawiać z kimś z biura podróży.

Idziemy tym tropem.

- Odnotowaliśmy tylko niewielki wzrost zainteresowania koloniami, ale jeśli idzie o wyjazdy rodzinne, to nie ma żadnego skoku - mówi Piotr Śpica z biura turystycznego Klub Podróżnika w Świeciu. - Myślę, że turystyka zyska dzięki temu programowi najszybciej za rok, gdy ludziom uda się odłożyć większą kwotę. Polacy dość rozsądnie podchodzą do wydatków i raczej nie wydają pieniędzy, których nie mają. Nikt tak naprawdę nie wie, na jak długo jeszcze starczy środków na 500 plus.

Nadzieje na to, że będzie trwał on jeszcze długo ma Barbara Martenka, właścicielka sklepu Wszystko dla dzieci. Jako jedyna odpowiada zdecydowanie, że towar schodzi lepiej niż kilka miesięcy temu.

- Wiele pań cieszy się, że wreszcie stać je na to, aby kupować nowe rzeczy, a nie polegać wyłącznie na lumpeksach – dzieli się swoimi obserwacjami. - Niektóre z nich pierwszy raz od dawna kupiły dzieciom coś nowego i świetnie się z tym czuły.

 

Program Rodzina 500 plus w powiecie

 

Gmina

Łączna kwota wypłat

Najwyższe świadczenie

Świecie

4,998 mln zł

6,5 tys. zł

Pruszcz

1,550 mln zł

3 tys. zł

Jeżewo

1,390 mln zł

5,5 tys. zł

Nowe

1,224 mln zł

2,5 tys. zł

Dragacz

1,134 mln zł

3,5 tys. zł

Warlubie

1,190 mln zł

4 tys. zł

Bukowiec

1 mln zł

4 tys. zł

Świekatowo

640 tys. zł

3 tys. zł

Drzycim

585 tys. zł

4 tys. zł

Osie

580 tys. zł

3,5 tys. zł

Lniano

440 tys. zł

2,5 tys. zł

 

stan na 23 czerwca

Andrzej Bartniak
Dodaj komentarz
Rosie
24.08.2016
Normally I'm against killing but this article slgheuterad my ignorance. http://dfxdjdwfiek.com [url=http://epdjdc.com]epdjdc[/url] [link=http://rikkkpt.com]rikkkpt[/link]

Lorrie
23.08.2016
Please teach the rest of these internet holgioans how to write and research!

Independence
22.08.2016
It's a pleasure to find such raatintlioy in an answer. Welcome to the debate. http://ulonwok.com [url=http://lzhwois.com]lzhwois[/url] [link=http://xqwudqvux.com]xqwudqvux[/link]

Alex
20.08.2016
This is the peerfct post for me to find at this time

Howdy
19.08.2016
Your post captures the issue perecftly!


© terazswiecie.pl 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. projekt i wykonanie: www.szarekomorki.com