Reklama
Reklama
Reklama
Kalejdoskop
07.07.2015

Miasto i zamek jak żywe

Miniaturka

Jak wyglądało średniowieczne Świecie, kiedy jeszcze było położone między Wisłą a Wdą?  Jak prezentował się zamek, zanim został zniszczony w XVII w. podczas wojen szwedzkich? Można to zobaczyć w dwóch niezwykłych produkcjach.

 

Pierwsza z nich to interaktywna wizualizacja, wprawdzie nie całego zamku, ale przedzamcza, pozwalająca na zwiedzenie go od środka. Widzimy zabudowania gospodarcze, pasące się konie, pracujących ludzi. Z kolei widok z lotu ptaka pozwala uświadomić sobie, jak potężną i rozbudowaną warownią był świecki zamek. Wizualizacja została stworzona przez Pawła Moszczyńskiego na zlecenie Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej.

- Osoby zwiedzające zamek i Izbę Regionalną obejrzą wirtualne przedzamcze, a później także zamek wysoki – wyjaśnia Jakub Stelągowski, kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej.

Wersja demonstracyjna pozwala zwiedzić tylko niewielką część przedzamcza. Dlatego Izba Regionalna poszukuje sponsorów zainteresowanych wsparciem realizacji drugiego etapu projektu – interaktywnej wizualizacji zamku wysokiego w 3D wraz z otoczeniem, a także gry edukacyjnej i wirtualnych informatorów.

Na tym nie koniec historycznych nowinek wizualnych. Kolejna to animacja dawnego Świecia. Na pomysł jej stworzenia wpadł Jakub Stelągowski.

-  Któregoś dnia do Izby Regionalnej przyszedł młody człowiek ze swoim ojcem. Spojrzał na znajdującą się tu makietę dawnego Świecia i spytał dlaczego nie ma w nim ludzi? Odpowiedziałem żartobliwie, że jest niedziela i wszyscy poszli do kościoła. Ale samo pytanie dało mi wiele do myślenia. Jako Izba Regionalna skontaktowaliśmy się z Sebastianem Kwidzińskim i Marcinem Roszczyniałą, którzy tworzą animacje poklatkowe. Zaproponowaliśmy im ożywienie makiety – wspomina kierownik.

Na stronie internetowej ogłoszono konkurs dla rysowników. Spośród wszystkich zgłoszeń największe wrażenie zrobiły prace Magdaleny Mińko.

Zamieszczony na YouTube ponad 2-minutowy trailer „Świecie. Powrót do przeszłości”, podobnie jak wizualizacja zamku, ma zachęcać turystów do odwiedzenia Świecia. Widzimy tu budynki i mieszkańców krzątających się przy swoich codziennych zajęciach, słyszymy odgłosy z warsztatów, stukot końskich kopyt, buczenie bydła, szmer rozmów na targowisku… Po udanym zwiastunie pozostaje nam teraz czekać na pełną wersję filmu, bo to świetna podróż w czasy, zanim Świecie, nękane powodziami, przeniosło się w drugiej połowie XIX w. na wysoki, lewy brzeg Wdy.

Wizualizacja przedzamcza została wsparta finansowo przez Urząd Miejski w Świeciu, a animacja przez firmę Mondi Świecie S.A.

Ariel Stawski
Dodaj komentarz
spa massage lyon
13.04.2017
http://www.sophiechassat.com

Tish
28.05.2016
Extmreely helpful article, please write more. http://enyamg.com [url=http://hkunwgoxx.com]hkunwgoxx[/url] [link=http://vneaopps.com]vneaopps[/link]

Sharleena
28.05.2016
Well put, sir, well put. I'll celintary make note of that.

Brenley
27.05.2016
Many many quiatly points there. http://lqudficdjt.com [url=http://ljeedt.com]ljeedt[/url] [link=http://zuvcntn.com]zuvcntn[/link]

Gerri
26.05.2016
"No UNBEARABLE JEWISHNESS OF GOLDMAN SAuot?&quHS;&qCot;No mention of the fact that at least a third of those executives look 'unbearably' (or hideously to quote Gregg Dyke) 'chosen'. Same with that Yglesias fellow."Jews, like Christian Arabs, are White. Hence, they are not "diverse." There are also two Italians on the board as well, but there are no Estonians or Latvians (to the best of my knowledge); nobody cares about intra-White diversity.Whiteness is monolithic.Syon

Dima
02.03.2016
pisze:Czasem to co widzimy, najieplej świadczy o tym, jakie to jest. Często nasze wyobrażenia są nadinterpretacją, niefortunnie poskładanymi myślami, źle połączonymi skojarzeniami, iluzją. Wtedy lepiej zapytać kogoś innego jak myślisz, jaki to ma kolor? http://zgnwbs.com [url=http://jzyponslt.com]jzyponslt[/url] [link=http://fsiibrzi.com]fsiibrzi[/link]

Michael
02.03.2016
Borsuk pisze:Zaskoczenie, rozczarowanie, smteuk i żal są skutkiem błędnych założeń, a wręcz założeń w ogf3le. Nasze projekcje powodują, że widzimy to co chcemy zobaczyć, słyszymy to co chcemy usłyszeć a rzeczywistość okazuje się zgoła inna. To my tworzymy iluzje i święcie w nie wierzymy, pozbawiając się tym samym możliwości oglądania świata takim jakim jest i tracimy w ten sposf3b kontakt z rzeczywistością. Iluzja ma jedną niesamowicie ważną cechę. Otf3ż zawsze prędzej, czy pf3źniej znika, przestaje działać. Niestety przez jakiś czas ludzie są pod jej wpływem i skutki jej działania są często nieodwracalne. Skutki działania iluzji nie znikają wraz z nią. Zainteresowanych tematem zapraszam na seans filmowy: Władca pierścieni , Matrix , Iluzjonista Jeśli zaś chodzi o wizualizację to dobre ćwiczenie, pomagające zbliżyć się do wyznaczonego celu.Jest jeszcze jeden film, w ktf3rym znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań Samotni . Ten film musisz zobaczyć!:o)=

Josue
18.02.2016
Czyli karty pamięci będą dedykowane PSvita? kurde myślałem że będzie to jakiś birazdej popularny SDHC albo Memory Stick Duo ktf3re przecież maja pojemności 32GB na ogromnych prędkościach w wysokiej klasie karty.


© terazswiecie.pl 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. projekt i wykonanie: www.szarekomorki.com