Reklama
Reklama
Reklama
Kalejdoskop
08.09.2015

Świecie zaskakuje

Miniaturka
Fot. Andrzej Bartniak

Na początku września ukazał się pięknie wydany przewodnik turystyczny „Gmina Świecie. Daj się zaskoczyć”. Oprócz walorów edytorskich, dodatkowym atutem jest jego niska cena. Publikacja jest dostępna w Punkcie Informacji OKSiR w cenie 12 zł.


- Od dawna brakowało przewodnika, który w krótkiej i przystępnej formie przedstawiałby nasze miasto i okolice. Kiedy objąłem urząd na początku tego roku, uznaliśmy z wydziałem gospodarki i rozwoju, że warto pomyśleć o takiej publikacji – mówi Krzysztof Kułakowski, zastępca burmistrza Świecia.

Liczący 100 stron przewodnik wydany został w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Jest bogato ilustrowany zdjęciami Marcina Saldata oraz starymi reprodukcjami. Zawiera też wizualizację zamku, dzięki czemu można zobaczyć, jak wyglądał on w średniowieczu. Większość tekstów napisał Józef Szydłowski, członek Klubu Miłośników Historii KaMuH i pasjonat dziejów miasta, które popularyzuje w lokalnych mediach.

Ariel Stawski z OKSiR-u przeprowadził rozmowy ze znanymi postaciami pochodzącymi ze Świecia i okolic: Dawidem Konarskim, siatkarzem kadry narodowej, z którą w 2014 r. zdobył mistrzostwo świata, Jackiem Kurowskim, telewizyjnym dziennikarzem sportowym i Wiesławem Śmiglem, biskupem diecezji pelplińskiej. Wspominają młode lata spędzone nad Wdą i Wisłą, i mówią, jak teraz postrzegają Świecie.

Przewodnik w zwięzłej formie opisuje zabytki i walory przyrodnicze nie tylko Świecia, ale także Gruczna, Kozłowa, Chrystkowa, Sartowic. Pokazuje, że nasza gmina, utożsamiana głównie z papierem i szpitalem psychiatrycznym, potrafi zaskoczyć zarówno turystów, jak i mieszkańców. Tym bardziej, że sporo w nim różnego rodzaju ciekawostek. Zawiera też plan miasta, mapę Świecia i okolic oraz praktyczny informator. Został wydany w nakładzie 1,7 tys. egz. Część trafi do sponsorów, a reszta do sprzedaży detalicznej. Wydanie sfinansowały prywatne firmy oraz Urząd Miejski w Świeciu i OKSiR.

- Ktoś może zarzucić, że publikacja ukazuje się dopiero teraz, a nie przed wakacjami. Zależało nam jednak na dobrych zdjęciach, a te robi się latem, kiedy liście drzew są zielone, a roślinność kolorowa, a nie wiosną, gdy przyroda dopiero budzi się do życia. Poza tym przewodnik został wydany w takim nakładzie, że będzie można go kupić bez problemu zarówno w tym roku, jak i w następnych latach – argumentuje Krzysztof Kułakowski.


P. A.
Dodaj komentarz
Michael
07.12.2017
Factor very well used!. https://bucketlist.org/idea/6LiG/ideas-to-assist-properly-deal-with-nervousness/

Michael
03.12.2017
Reliable facts, Appreciate it! https://bucketlist.org/idea/6LiG/ideas-to-assist-properly-deal-with-nervousness/

Michael
21.11.2017
Great posts Appreciate it. https://bucketlist.org/idea/6LiG/ideas-to-assist-properly-deal-with-nervousness/

Michael
17.11.2017
With thanks, I enjoy it. https://bucketlist.org/idea/6LiG/ideas-to-assist-properly-deal-with-nervousness/

http://elmoebtekar.ir/
30.06.2017
Make without you place your child who is under nine at the base of the bed, as children under this age group tend to fall easily and have a superior rate of injury. After that age there exists a decline in bunk related injuries. http://elmoebtekar.ir/user/NorrisHouchens/


© terazswiecie.pl 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. projekt i wykonanie: www.szarekomorki.com