Reklama
Reklama
Reklama
Kultura
04.07.2016

Łowcy talentów

Miniaturka
Kamienna twarz w amfiteatrze, autorstwa świeckiego rzeźbiarza Marka Tomasika, wzbudziła spore zainteresowanie/Fot. Andrzej Bartniak

W przyszłym roku szkolnym wśród prowadzących zajęcia w ośrodku kultury w Świeciu znajdą się m.in. studenci i wykładowcy Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Plany współpracy z uczelnią są szerokie.

 

Pracownicy Zakładu Plastyki Intermedialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zwiedzając pracownie Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, byli pod sporym wrażeniem zarówno potencjału OKSiR-u, jak i dotychczasowych dokonań. O tym, jak bardzo Świecie otworzyło się na kulturę, świadczył chociażby film dokumentalny zrealizowany podczas pleneru rzeźbiarskiego w 2009 roku. Jego owocem są stalowe rzeźby wykonane w firmie Mekro, które stanęły w różnych punktach miasta.

Największy entuzjazm gości wizytujących OKSiR pod koniec maja, wywołały jednak Otwarta Strefa Twórcza w Grucznie i zamek. Ze względu na specyfikę i unikalny charakter kryją one w sobie duży potencjał, który w niedalekiej przyszłości z pewnością zostanie spożytkowany przez gości z Torunia.

 

Winda dla młodych

 

- Zamierzamy podpisać umowę o współpracy określającą obszary, w których będzie nas wspierać uniwersytet - mówi Iwona Mazelewska, dyrektor OKSiR-u. - Liczymy przede wszystkim na pomoc ekspercką przy tworzeniu pracowni nowych mediów. Chodzi zarówno o zakup właściwego wyposażenia i oprogramowania, jak i o późniejszą pomoc w prowadzeniu zajęć, które powinny spotkać się z dużym zainteresowaniem. Żadne inne medium nie pochłania młodych ludzi tak bardzo, jak internet. U nas będą mogli się dowiedzieć, jak mądrze i twórczo wykorzystać możliwości, stwarzane przez nowe technologie. Z myślą o tych najzdolniejszych zainicjowaliśmy program edukacyjny „Winda”. Jego celem jest właściwe pokierowanie rozwojem artystycznym dzieci i młodzieży. Nie pozwolimy zmarnować się żadnemu talentowi - podkreśla.

 

Wzajemne korzyści

 

Prawdopodobnie pierwszym owocem kooperacji będzie odświeżona strona internetowa ośrodka kultury www.oksir.eu. Poprawą jej przejrzystości i uczynieniu jeszcze bardziej przyjazną odwiedzającym mają zająć się studenci Zakładu Plastyki Intermedialnej. To w ramach obowiązkowych praktyk. W czasie ich trwania można się spodziewać powstania także filmów dokumentalnych.

- Jednym z założeń jest to, że efekty pracy będą pozostawać u nas i będziemy mogli z nich swobodnie korzystać - mówi Iwona Mazelewska.

 

Spotkanie „na szczycie” w ośrodku kultury

 

Co z tego będzie mieć UMK?

- Oczekujemy udziału w ciekawych przedsięwzięciach artystycznych, pomocy przy organizacji plenerów oraz realizacji studenckich praktyk - wylicza prof. Witold Chmielewski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. - A wybiegając nieco w przyszłość, liczymy na to, że w grupie uczestników zajęć pracowni nowych mediów znajdą się nasi przyszli studenci.

 

Biznes i kultura

 

Ogniwem spinającym wspólne plany OKSiR-u i UMK jest świecka firma Mekro, która od dawna zapisuje kolejne karty w historii życia kulturalno - sportowego miasta.

- Inicjatorem i osobą, która doprowadziła do spotkania przedstawicieli UMK i OKSiR-u był współwłaściciel naszej spółki, Roman Sprada, który postanowił wykorzystać swoje prywatne kontakty - wyjaśnia Adam Modliński, członek zarządu Mekro. - Od lat wspieramy kulturę w Świeciu i chcielibyśmy to robić nadal, tyle że brakuje nam czasu, aby osobiście angażować się w tego typu działania. Dlatego pomyśleliśmy, że tym razem pomożemy w nieco inny sposób. Pierwszy ważny krok już wykonano. Strony porozumienia poznały się i zadeklarowały chęć współpracy. Gdy do niej dojdzie, nie wykluczam, że też będziemy chcieli mieć w tym swój udział – przyznaje Adam Modliński.

Andrzej Bartniak
Dodaj komentarz
Peggy
24.08.2016
I'm shkceod that I found this info so easily. http://eukvgjg.com [url=http://mnlpgkem.com]mnlpgkem[/url] [link=http://unotxuenkbb.com]unotxuenkbb[/link]

Capatin
22.08.2016
That's really shedwr! Good to see the logic set out so well. http://dgynvjfkzpn.com [url=http://gwmopfyfqaf.com]gwmopfyfqaf[/url] [link=http://ihaqqacgced.com]ihaqqacgced[/link]

Susannah
20.08.2016
It was dark when I woke. This is a ray of suinhsne.

Gracelynn
19.08.2016
Gee wielkilrs, that's such a great post!


© terazswiecie.pl 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. projekt i wykonanie: www.szarekomorki.com