Reklama
Reklama
Reklama
Teraz młodzi
29.06.2010

Rwali się do pomocy

Miniaturka
W obawie przed powodzią mieszkańcy wywozili meble w bezpieczne miejsce / Fot. Krzysztof Nowicki

Tegoroczna powódź nie ominęła naszego miasta. Przed wodą bronili się mieszkańcy Przechowa i ulicy Wodnej. W najgorętszych godzinach dużą pomocą służyli młodzi ludzie – spontanicznie, z potrzeby serca.

 

Pierwsza fala powodziowa dotarła do Świecia 24 maja rano. Setki osób uwijających się przy stertach piasku. Jedni sypali go do worków, inni przenosili worki na taczki, samochody i zawozili do swoich domostw. Wały z worków układali nie tylko mieszkańcy lewej strony Przechowa, ale prawie wszyscy właściciele domów znajdujących się po prawej stronie ulicy Wojska Polskiego. Ludzie przenosili swoje meble na piętra budynków lub wywozili do znajomych. Krążyły ciężarówki z piaskiem.

W całym tym gorączkowym przygotowaniu na przyjście wody dużą pomoc nieśli młodzi ludzie.

– Najpierw poszliśmy na ulice Wodną pomagać znajomej rodzinie – mówi gimnazjalista Oskar Stepnowski. – Później, razem z sąsiadem i jego synem, pojechaliśmy do Przechowa. Trzy godziny pomagaliśmy rodzinie, której woda już podchodziła pod ułożone wcześniej worki. Około wpół do trzeciej w nocy wracaliśmy do domu, ale po drodze jeszcze trzeba było krótko pomóc przy innym domu – opowiada. Z Oskarem pracowali jeszcze jego koledzy: Bartek, Leszek, Michał i Dominik.

W innych miejscach również było widać sporo młodzieży. Swój wkład w obronę przed zalaniem wnieśli harcerze ze świeckich drużyn, którzy pomagali patrolować i umacniać wały w okolicach Świecia. Do dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu zgłosili się uczniowie z dwóch klas, którzy chcieli pomagać. W tym samym czasie z prośbą o pomoc zwrócił się szef zarządzania kryzysowego.

– Mogliśmy wysłać grupy chętnej do pomocy młodzieży, które zostały zawiezione do umacniania wałów – mówi Ewa Joachimiak, dyrektor ZSP w Świeciu. – Najwięcej uczniów było z dwóch klas: technikum mechatronicznego i technikum rolniczego. Wiem też, że sporo naszych uczniów pomagało strażakom w swoich miejscowościach. Jestem z nich dumna, że sami z siebie tak bardzo się zaangażowali – dodaje.

- Tak. Młodzież spisała się na medal – potwierdza Marcin Kulewski, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w świeckim magistracie. – Nie tylko dużo pomogli, ale też dawali przykład innym.

Mieszkańcy Przechowa wytykali brak właściwej koordynacji akcji.

– Nikt nie widział dokładnie co powinien zrobić, jak zabezpieczyć, gdzie układać – mówi jeden właścicieli ratujących swój dobytek. - Kiedy już dostaliśmy worki od straży pożarnej wtedy okazało się, że nie dostarczono nam piasku, a tam, gdzie dowieźli piasek nie dostarczyli worków – dodaje inny.

Niestety, obok zmęczonych wielogodzinną pracą ludzi stały tłumy gapiów patrzących pracującym „przez ramię”. Żeby tylko. Robili sobie zdjęcia na tle podchodzącej pod domy Wdy, na tle pracujących.

- To było frustrujące i denerwujące – mówi jeden z młodych uczestników akcji przeciwpowodziowej. – My tu harujemy i boimy się tego, co może zrobić fala powodziowa, a oni obok śmieją się, wygłupiają i pstrykają sobie zdjęcia.

Jakub Szamocki
Dodaj komentarz
uquwsrm
11.02.2012
CBH3Ct , [url=http://vjlfombfubgb.com/]vjlfombfubgb[/url], [link=http://yuwtswftresn.com/]yuwtswftresn[/link], http://qiwigrctrkzg.com/

jxukwyyzwip
10.02.2012
IhhJMk dkuomifyabiz

gkprdjd
09.02.2012
aS4RTp , [url=http://wqvqlropothm.com/]wqvqlropothm[/url], [link=http://hpxdmgytzykx.com/]hpxdmgytzykx[/link], http://lwozstccgayv.com/

Tania
06.02.2012
Ostatnio w jeyndm z Warszawskich szpitali naprawiałem instalacje c.o. w magazynie i miałem arcyciekawą rozmowę z magazynierem na temat przetargów, worków foliowych i ustawy… Facet miał właśnie dostawę worków foliowych i zaczyna mruczeć coś na bezmyślność jego szpitalnej komisji zamawiającej…Pytam go czy w jego szpitalu jest skorumpowana komisja?- daje mi worek który był w poprzednim przetargu i ten teraźniejszy, jest taka różnica że gdy wyrzucałem odpady po mojej pracy brałem jeden worek stary, lub musiałem pakować 3 worki jeden w drugi z tej nowej dostawy; cena też powinna odzwierciedlać różnice 1:3 – magazynier mówi że był w dziale przetargów i widział że opis worka jest identyczny jak był rok temu, tylko jeden nowy producent – ten który wygrał…. - ale mówi cóż z tego jak rozmawiał z Panią Anią z dz. przetargów i ona powiedziała że szpital wybrał tańszą ofertę o 20tys zł (15% tańszą) – tylko że szpital nie zaoszczędził 15% tylko dał d…y na 60% ( Pani Ania szepnęła magazynierowi na ucho, że ten poprzedni dostawca nawet nie mógł nic zrobić w świetle nowych przepisów napisał jakieś pismo, ale nowa ustawa „prawo zamówień publicznych” nie pozwala mu ani na protest, ani na odwołanie ani na sprawę sądową…i to się nazywa oszczędność czasu i pieniędzy u takiej idiotki jak Pani Ania z działu zamówień…

rpjmzvfbo
20.09.2011
pjaIpr , [url=http://vjgorftryysv.com/]vjgorftryysv[/url], [link=http://xkkhwfhfydac.com/]xkkhwfhfydac[/link], http://gnoekglwbvpy.com/

yzafzl
18.09.2011
fSLOjk fyyogccazker

gtcjionb
17.09.2011
oAI6Ov , [url=http://apxcxzpjgtxp.com/]apxcxzpjgtxp[/url], [link=http://lnmgwqrnseqw.com/]lnmgwqrnseqw[/link], http://cdmxatxyadhz.com/

zspsxdsrllz
17.09.2011
2SOKU8 eqstukmvemmf

Githa
16.09.2011
At last, smooene comes up with the "right" answer!


© terazswiecie.pl 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. projekt i wykonanie: www.szarekomorki.com