Leszek Wiśniewski


Leszek Józef Wiśniewski, urodzony 19 lipca 1935 roku w Świeciu, a zmarły 13 maja 2013 roku w Poznaniu, był wybitnym prawnikiem, nadanym tytułem profesora zwyczajnego oraz doktora habilitowanego.

Jako specjalista w dziedzinie praw człowieka oraz prawa konstytucyjnego, Wiśniewski wniósł wiele do rozwoju tych obszarów w polskiej rzeczywistości prawnej.

W okresie 1993–1997 pełnił rolę eksperta w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, gdzie miał istotny wpływ na kształtowanie krajowych przepisów prawnych.

Życiorys

Leszek Wiśniewski był synem Ewy z domu Korthals oraz Aleksandra Wiśniewskiego, a także bratem Henryka Mieczysława. Po ukończeniu szkoły średniej, zdecydował się na studia z zakresu rybołówstwa, jednak wkrótce zrezygnował z tego kierunku. Postanowił przenieść się do Poznania, gdzie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza uzyskał tytuł magistra prawa w 1961 roku.

W 1972 roku obronił pracę doktorską, która doprowadziła do publikacji jego monografii zatytułowanej Model prawny stowarzyszeń w PRL, która ukazała się w 1974 roku nakładem wydawnictwa PWN. Sześć lat później, w 1981 roku, opublikował kolejną książkę, Gwarancje podstawowych praw i wolności obywateli PRL.

Leszek Wiśniewski był również wykładowcą na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie, a także na Wydziale Nauk Ekonomicznych, Prawnych i Psychologii w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Pełnił także funkcję profesora w Instytucie Nauk Prawnych PAN oraz był członkiem Rady Naukowej INP PAN przez długi czas.

W życiu zawodowym, Wiśniewski był współzałożycielem Poznańskiego Centrum Praw Człowieka w INP PAN. Należał do Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Legislacji, a także do Wydziału Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako członek korespondent.

W 1997 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, co stanowiło znaczące wyróżnienie w jego karierze i działalności naukowej.

Przypisy

  1. Nekrolog w Gazecie Wyborczej z 17.05.2013 r.
  2. Leszek Józef Wiśniewski – wspomnienie o Przyjacielu.
  3. Prof. dr hab. Leszek Józef Wiśniewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.06.2013 r.]
  4. Poznańskie cmentarze.
  5. M.P. z 1997 r. nr 42, poz. 425.

Oceń: Leszek Wiśniewski

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:22