Marek Żydowicz, urodzony 2 lipca 1959 roku w Świeciu, to wybitny polski historyk sztuki, który stał się znany przede wszystkim jako organizator Camerimage – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Jego działalność wykracza jednak znacznie poza ramy festiwalu. Żydowicz jest również uznawanym promotorem różnorodnych działań artystycznych, a także producentem filmowym i reżyserem, co świadczy o jego szerokim doświadczeniu w dziedzinie kultury.
W kontekście swoich osiągnięć, warto również wyróżnić jego rolę jako założyciela Fundacji TUMULT w Toruniu. Ta instytucja ma na celu wspieranie różnorodnych inicjatyw artystycznych i kulturalnych, co wpływa pozytywnie na lokalną społeczność oraz rozwój sztuki w regionie. Ponadto, Żydowicz pełni funkcję pełnomocnika ministra kultury do realizacji programu „Znaki Czasu”, co podkreśla jego znaczenie w krajowym środowisku kulturowym.
Życiorys
Marek Żydowicz to postać niezwykle ważna w świecie kina. Zadebiutował na przeglądzie filmowym „Droga ku nowej Europie”. W 1993 roku zainicjował pierwszy festiwal Camerimage w Toruniu, ustalając złotą żabę jako nagrodę, która stała się symbolem tego miasta.
W roku 2000, z powodu osobistych konfliktów, zdecydował się na przeniesienie festiwalu do Łodzi. Mimo zmian, Fundacja Tumult, z którą jest związany, nadal funkcjonuje w Toruniu. Organizacja ta dysponuje przestrzenią w dużym protestanckim zborze, ulokowanym na Rynku Nowomiejskim, gdzie prowadzone są różnorodne wydarzenia wystawiennicze oraz artystyczne.
Zdecydowanie można również wymienić jego osiągnięcia filmowe. Był autorem scenariusza oraz reżyserem filmu fabularnego „Owoce miłości”, który zrealizowano w 2001 roku. Jako współproducent brał udział w tworzeniu filmu „Kilka kromek chleba” z 2005 roku. Ponadto zajmował się produkcją wykonawczą filmu „Trzy spełnione marzenia” z 2003 roku, a także pełnił rolę reżysera i scenarzysty w dokumencie „Klik”, który ukazał się w 2001 roku.
Warto wspomnieć, że Marek Żydowicz współpracował z Peterem Weirem przy doborze polskiej obsady do filmu „Master and Commander”. W 2006 roku był także współproducentem filmu „Inland Empire”, reżyserowanego przez uznanego David Lyncha.
Nagrody
Marek Żydowicz, jako znana postać w świecie kultury i sztuki filmowej, zdobył szereg prestiżowych nagród, które potwierdzają jego wpływ na rozwój i promocję sztuki operatorskiej. Oto kluczowe wyróżnienia w jego karierze:
- W 2003 roku otrzymał Paszport Polityki w kategorii Kreator Kultury za zorganizowanie pierwszego na świecie festiwalu sztuki operatorskiej Camerimage, który przyciąga najwybitniejszych artystów zarówno polskiego, jak i światowego kina.
- W 2005 roku zdobył specjalną nagrodę prezydenta Łodzi za organizację Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, którą doceniono za efekty artystyczne, finansowe oraz promocyjne, a także za wzbogacenie oferty edukacyjnej łódzkiej szkoły filmowej.
- W 2006 roku został uhonorowany przez Ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodą za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury, co podkreśla jego wkład w rozwój sztuki w Polsce.
- W 2011 roku zdobył Złotego artKciuka na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie, co było uznaniem za jego profesjonalizm, odwagę w podejmowaniu wyzwań i pasję do szeroko pojętej sztuki filmowej.
Odznaczenia
Marek Żydowicz otrzymał liczne odznaczenia za swoje zasługi w dziedzinie kultury i samorządu. W roku 2005 został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co jest znaczącym wyróżnieniem dla osób, które przyczyniły się do rozwoju kultury w Polsce.
Również w 2005 roku, przyznano mu Srebrny Krzyż Zasługi, który jest odznaczeniem honorowym, przyznawanym obywatelom za szczególne osiągnięcia na rzecz państwa, w tym działania w zakresie kultury.
W 2022 roku otrzymał odznakę honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, co potwierdza jego zaangażowanie i wkład w rozwój lokalnych społeczności.
Rodzina
W rodzinie Marka Żydowicza jego żoną jest Małgorzata Żydowicz, która pracuje jako psycholog. W ich życiu ważną rolę odgrywa także syn, Paweł Żydowicz, który uzyskał dyplom w Łódzkiej Szkole Filmowej. Dodatkowo, rodzina składa się z córki Joanny Żydowicz, która jest z kolei absolwentką zarówno Łódzkiej Szkoły Filmowej, jak i Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Przypisy
- Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla Marka Żydowicza | www.torun.pl [dostęp 16.10.2023 r.]
- Żydowicz Marek [online], Kujawsko-Pomorska Trasa Filmowa [dostęp 19.09.2023 r.]
- Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Twórca Camerimage uhonorowany za zasługi na rzecz samorządu [online], bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 19.09.2023 r.]
- Złoty artKciuk [online], www.miastogwiazd.pl [dostęp 16.06.2017 r.]
- Berufsverband Kinematografie – German Society Of Cinematographers [online], www.bvkamera.org [dostęp 25.11.2017 r.]
- Srebrne medale dla torunian. wiadomosci.gazeta.pl, 30.09.2005 r. [dostęp 10.01.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Roman Landowski | Sławomir Kawka | Natalia Piotrowska-Paciorek | Anna Bonna | Janusz Józefowicz | Jan Zwolicki | Paulina WalendziakOceń: Marek Żydowicz