Mariusz Lach, urodzony 24 września 1970 roku w Świeciu nad Wisłą, jest uznawanym polskim salezjaninem oraz aktywnym pracownikiem akademickim. Pracuje jako asystent w Katedrze Dramatu i Teatru na KUL. Jest także założycielem i kierownikiem artystycznym „Teatru ITP”, co niewątpliwie podkreśla jego zaangażowanie w rozwój kultury teatralnej w Polsce.
W swojej akademickiej karierze kształcił się w Towarzystwie Salezjańskim, do którego wstąpił w 1990 roku. 24 maja 1999 roku otrzymał święcenia kapłańskie, co świadczy o jego głębokim zaangażowaniu w życie kościelne i duchowe. Mariusz Lach w swojej edukacji łączył studia teologiczne w seminarium z nauką polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie rozpoczął również studia doktorskie.
Jego zainteresowania badawcze obejmują amatorski ruch teatralny oraz teatr religijny. Dodatkowo, pasjonuje się życiem i twórczością Romana Brandstaettera, ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności dramaturgicznej. To sprawia, że Mariusz Lach znajduje się na interesującym skrzyżowaniu sztuki i duchowości, co czyni go wyjątkową postacią w polskim świecie teatralnym.
Pasja teatralna
Mariusz Lach rozpoczął swoją przygodę z teatrem jako instruktor grup teatralnych w Salezjańskiej Szkole Muzycznej II stopnia w Lutomiersku oraz w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. W latach 1996–1999 był współtwórcą „Grupy Teatralnej Saruel”, którą z pasją prowadził aż do przeprowadzki do Lublina w 2000 roku.
Wiosną 2001 roku, będąc studentem polonistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wspólnie z kolegami z zajęć rozpoczął działalność „Inicjatywy teatralnej polonistów”, co zaowocowało premierą lubelskiego spektaklu „Perła”. Tak rozpoczęła się historia „Teatru ITP”, którego kierownikiem artystycznym i głównym reżyserem stał się Mariusz Lach.
W swoim dorobku artystycznym ma wiele zrealizowanych spektakli, w tym:
- Prorock – scenariusz i reżyseria,
- Historyja – kameralna opowieść o życiu i śmierci – scenariusz i reżyseria,
- Opowieści Papieskie – widowisko plastyczno-muzyczne – wybór tekstów i reżyseria,
- Peer Gynt – czyli o trollach, smoku i grze komputerowej – reżyseria,
- Historyja – scenariusz i reżyseria,
- Józef – biblijna komedia muzyczna – reżyseria,
- Raj utracony – musical – reżyseria,
- Niebieski ptak – widowisko plenerowe – scenariusz i reżyseria,
- Toast – scenariusz i reżyseria,
- Perła – reżyseria,
- Nasze miasto – inscenizacja i reżyseria,
- Szklana menażeria – opracowanie tekstu i reżyseria.
W poszukiwaniu własnego stylu pracy reżyserskiej, Mariusz Lach zapoczątkował systematyczną działalność studenckiej inicjatywy kulturalnej. Inspirując się najwybitniejszymi dziełami zarówno polskiej, jak i światowej literatury, podejmuje tematykę wartości oraz sensu życia. Stosując różnorodne formy realizacji teatralnych, takie jak teatr słowa, pantomima, teatr tańca, teatr uliczny, a nawet elementy teatru kukiełkowego, stara się dotrzeć do jak najszerszej publiczności.
Wybrane publikacje
Oto wybór publikacji Mariusza Lacha, które stanowią istotny wkład w dziedziny edukacji i kultury teatralnej.
- – Nauczycielu dobry… – wspólnie z Piotrem Sosnowskim; Warszawa 1999,
- – Kilka szkiców na temat amatorskiego teatru religijnego dziś; Lublin 2009,
- – Artykuły, opracowania i eseje,
- – Geneza salezjańskiej Organizacji Sportowej (SALOS RP); w książce Salezjanie a sport, Warszawa 1998, s. 195 – 201,
- – Pantomimy; w książce Szkolne rekolekcje wielkopostne. Teoria i praktyka, Poznań 1999, s. 174 – 183,
- – Miejscownik… czyli zapisków kilka wyciągniętych z zakurzonych warstw pamięci…, w książce Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów Portret mojego miasta. Świecie, Kraków 2006, s. 36 – 38,
- – Postawy moralne w wybranych dramatach Romana Brandstaettera, s. 109 – 127 oraz Amatorski teatr religijny w latach 1980 – 2005. Rekonesans, s. 168 – 178, w książce W kręgu polskiego dramatu i teatru religijnego XX wieku, red. W. Kaczmarek, J. Michalczuk, Lublin 2007.
Zaangażowanie w życie kulturalne Lublina
Mariusz Lach jest osobą, która aktywnie angażuje się w życie kulturalne Lublina, wpływając na rozwój i promocję lokalnych wydarzeń oraz instytucji. Jego działania obejmują:
- aranżację corocznego udziału Teatru ITP w widowiskach prezentowanych w czasie Nocy Kultury,
- uczestnictwo w czerwcowym Koncercie Chwały,
- stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Osterwy,
- wspieranie projektu Lublin2016.
Jego działania przyczyniają się do wzbogacenia oferty kulturalnej regionu, co doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Lublin.
Nagrody i wyróżnienia
W 2006 roku pod jego dowództwem, „Teatr ITP” uzyskał nominację do prestiżowej nagrody Totus 2006 w kategorii Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. To wyjątkowe osiągnięcie jest dowodem na zaangażowanie i pasję Mariusza Lacha w promowanie wartości kulturowych.
Rok 2009 przyniósł kolejne wyróżnienie, gdyż był on nominowany do Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury, co podkreśla jego istotny wkład w rozwój lokalnej sztuki.
Przypisy
- salezjanie.pl. [dostęp 14.06.2010 r.]
- Lublin2016. [dostęp 14.06.2010 r.]
- a b c Lublin2016 - Kandydat na Europejską Stolicę Kultury. [dostęp 14.06.2010 r.]
- KUL - publikacje ks. Mariusza Lacha. [dostęp 14.06.2010 r.]
- a b c d KUL - sylwetka ks. Lacha. [dostęp 14.06.2010 r.]
Oceń: Mariusz Lach